Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil

Her konuda tartışma çıkarmak için mahir bir milletiz. Bayram törenlerinin değiştirilmesinden de herkesi meşgul edecek bir tartışma çıkarmayı başardık. Gerçekten de tartışmanın boyutuna bakılırsa bir taraftan eski demirperde uygulamaları kaldırılmakta diğer uçtan baktığımızda ise "Türkiye Laiktir Laik Kalacak" sloganı atacak kadar öneme haiz ve rejimi tehdit boyutunda bir sorun.

Bende acizane ortasını bulamazmıyız diye kafa yormak istedim. Şimdi olayı baştan esastan alalım. Bu bayramlar milli bayramlardır. Milletçe bir başlangıç , bir zafer kutlanmaktadır. Örneğin 19 Mayıs Gençlik Spor ve Atatürkü Anma günü ve bayramını ele alırsak. Burada kutlanan Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Samsunda milli mücadeleyi başlamasının günüdür. Cumhuriyete açılacak yolun Samsun ilk aşamasıdır. Bu nedenle önemlidir. Keza bu mücadeleyi başlatan lider Attatürk'de bu nedenle anılmaktadır. Şimdi bu ön açıklamayı yaptıktan sonra şöyle bir soru soralım. Bu önemli günü rahat - hazır ol rapbada rap yürüyerek mi kutlanmalıdır. Bir başka soru stadyumde devlet erkanı yada ilin ileri gelenlerinin protokol türbünlerinde izlenimi ile belediyenin çöp arabası , itfaiye , vs geçişi kutlamanın anlamına ne katmaktadır?

Lafı fazla uzatmadan hemen sonuca gelecek olursak. Elbette böyle önemli günler kutlanacaktır. Kutlanacaktır ki bu aşamalara nasıl gelindi hangi bedeller verildi bilinsin. Ancak her kutlamayı devlet erkanına ve stadyumlara sıkıştırmak adeta halktan koparmakta iyi bir sonuç vermemektedir. Bizim en büyük yanlışımız bu tür anma günlerine ve bayramlara halkı bir türlü katamayışımız. Halka bir türlü indiremememizdir. Oysa protokol  ve militarist törenler yerine daha rahat ve katılımcı bir bayram daha anlamlı olacaktır. Bu nedenle bırakalım isteyen istediği gibi kutlasın bayramları. İsteyen istiklal marşı isteyen onuncu yıl marşı söylesin. Herkes içinden geldiğince iştirak etsin. Kimse kimseyi yermesin , ayırmasın , aşağılamasın değilse mazallah bayramlar bile ayrışmamıza araç olarak kullanılır.

Mustafa Kafalılı

Yorumlar  

kafalili
0 # CVP: Bayram Törenlerikafalili 21-05-2012 11:35
Hüseyin bey yeni site hayırlı uğurlu olmasını dilerim. enerjinize hayranım. Ancak bizde koşuşturmaktan yorulduk gibi. Antık burada duralım derim mümkünse . Adıyla sanıyla güzelde bir adres alınmış.

Taktir sizindir. tabi ki. Saygılarımla

htuztas
# CVP: Bayram Törenlerihtuztas 21-05-2012 21:25
Hocam Kusurumu affedin. Bu adresi uzun süredir bekliyordum. Nihayet boşa çıkınca aldım. İnşallah bundan sonra buradayız. Sizleri de yorduk biliyorum. Azbuz , atspace derken..

Yazınız güzel olmuş bende böyle bir şey bekliyordum sizden doğrusu. Orta yolu bulmak her zaman en doğrusu teşekkürler hocam..

dadaşca

0 # CVP: Bayram Törenleridadaşca 26-05-2012 21:47

bırakalım herkes istediği gibi eğlensin. bayramlarıda germeyelim birbirimizi.

Yorum Yapabilmek için Siteye Kayıt olmanız gereklidir.

Siteye Kayıt için Tıklayınız.