Çanakkale Türk'ün Muhteşem Bir Destanı

Bugün 18 Mart, “Şehitleri Anma Günü” aynı zamanda, Türk ve dünya tarihinde emsali görülmemiş bir kahramanlık destanının, “Çanakkale Zaferi”nin 93. yıl dönümüdür.

1071 Malazgirt Zaferinden, Kılıç Arslan’ın Haçlıları bozguna uğratışına, Balkanların fethinden büyük bir geri çekilmeye Anadolu’ya dönüşe kadar milyonlarca şehidimiz bu topraklarda harman olmuştur.

Ardından destanlar yazılacak o kadar çok zaferimiz, sayısız adsız kahramanımız ve şehidimiz var ki..


Bu destanlardan biri Çanakkale, diğeri de Milli Mücadele’de kazanılan büyük zafer. Bunlar Türk milletinin ne ilk ne de son zaferidir. Şurası da bir gerçektir ki; bugün üzerinde yaşadığımız ve birer ferdi olmaktan gurur duyduğumuz Türkiye Cumhuriyeti’nin doğmasında Çanakkale muharebelerinin yeri ve önemi büyüktür.


Çanakkale muharebeleri, sadece bir milleti esarete sürüklemek isteyenlere karşı, Türk milletinin yaptığı bir mücadele değildir. Çanakkale, azın çoğa karşı; yokluğun varlığa karşı; mananın maddeye karşı; mazlumun zalime karşı, dik duruşunun muharebesidir!


Çanakkale, alelade bir savaş değildir. Çanakkale bir kıyamettir! Adeta bir mahşerdir! Çanakkale, öyle bir destandır ki; ne görenin gördüğünü, ne de, duyanın duyduğunu layıkıyla anlatamadığı, Türk’ün muhteşem bir destanıdır!

Çanakkale, Türk insanının inancı, bükülmez bileği ve kutsal vatan sevgisinin birleşimi sonucu elde edilmiş manevi bir destandır!

Çanakkale, dünyanın gözü dönmüş bütün – sözde – medeni milletlere karşı Anadolu insanının tek yürek, tek bilek olarak karşı duruşunun destanıdır!

Çanakkale, askeri dehasıyla dünyanın bütün komutanlarına, savaş stratejisi dersi veren Mustafa Kemal Atatürk’ün ve iki yüz elli bin şehidimizin destanıdır!

Bu destanı yazan kahramanlarımız, (Türkülerimize de girdiği gibi) 15’lilerdi. Yani 1315 doğumlulardı. Bunlar o zaman 15-16 yaşlarında daha bıyıkları bile terlememiş gençlerimizdi.

Rüştiye talebelerimizdi, lise öğrencilerimizdi. Nitekim Çanakkale’den sonraki yıllarda İstanbul Erkek Lisesi, Balıkesir Muallim Mektebi ve pek çok rüştiyemiz, (öğrencileri Çanakkale’de şehit düştüğü için) 4-5 yıl mezun verememişlerdi.

Aynı destan, Mustafa Kemal Paşa’nın “Hattı müdafaa vardır, o satıh, bütün vatandır.” Diyerek subay yedek subayları; aydınları, öğrencileri; kadını, erkeği; köylüsü, şehirlisi; doğulusu ve batısıyla Anadolu’da başlattığı mücadele sonucu kazanılan zaferdir.

Bugün bu topraklarda özgürce yaşayabiliyorsak, ölüme gülerek giden binlerce, şehit atalarımızın sayesindedir.

Türk’ün tarihine bakıldığında erkeklerimiz kadar kadınlarımızın da aktif roller alarak cephede erkeğine, evladına destek verdiğine tanık olunur. Türk analarının ve kadınlarının ne kadar vefakar ve cefakar oldukları görülür.

Toprağa düşen her şehit geride bağrı yanık analar, eşler ve evlatlar bırakmıştır. Dün olduğu gibi bugün de, o analar, evlatlar cepheye gitmeye ve şehit olmaya hazırdır.

Kahraman milletimizin birliğini ve bütünlüğünü korumak için canını feda etmekte tereddüt etmeyen vatan evlatları, Çanakkale’de, Sakarya’da, Kıbrıs’ta olduğu gibi, Cudi’de, Zap’ta, Gabar’da da bu vatana kem gözle bakanlara gereken dersi vermekte ve vermeye de devam etmektedir.

Aziz vatanımızın ve necip milletimizin bekasının, şehitlik ve gazilik ruhu kazanmış kalplere sahip olan nesiller yetiştirmekle mümkün olduğu bilinmeli; bunun için Çanakkale ve Sakarya destanlarını; onun arkasındaki ruhu çocuklarımıza-gençlerimize anlatmalı ve öğretmeliyiz.

Bu duygularla, bugünlere ulaşmamızı sağlayan başta Ulu Önder Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, Çanakkale Zaferini ve şanlı tarihimizdeki sayısız zaferleri bizlere armağan eden; vatanın bölünmez bütünlüğünü ve Türk milletinin huzur ve güvenliği için hayatlarını etmekten çekinmeyen aziz şehitlerimizi rahmet, minnet ve saygıyla anıyorum

Mustafa Zeki Uğur

 

Yorumlar  

 
htuztas

# CVP: Çanakkale, Türk'ün Muhteşem Bir Destanıdır!htuztas 09-05-2012 23:09

#2 CVP: Çanakkale, Türk'ün Muhteşem Bir Destanıdır! — htuztas 18-03-2012 17:33
Bizde sevgi pınarı olarak bize bu toprakları vatan olarak canları pahasına emanet eden atalarımaza Allahtan rahmet diliyor minettarlığımızı belirtiyoruz.
Alıntı+1 #1 CVP: Çanakkale, Türk'ün Muhteşem Bir Destanıdır! — Dadaşca 18-03-2012 14:04
Şehitlerimize Allahtan rahmet diliyor. Kahramanlarımızı alkışlıyorum.
Alıntı
on 10 Temmuz 2012
Gösterim: 2857

Yorum Yapabilmek için Siteye Kayıt olmanız gereklidir.

Siteye Kayıt için Tıklayınız.

Yukarı Kaydır