Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

 

Kırşehir de bulunan Cacabey Cami 1271 yılında yapılmış olmasına rağmen yeni yeni gündeme gelmektedir. Cacabey cami aslında bir araştırma merkezidir. İlginç yapı biçimi ile gerçekten ilgi çekicidir.

İsterseniz şöyle tarihi derinlikleri ile birlikte Cacabey Camiinin kısaca bir tanıtalım. Sizlere sunduğum resimleri dikkatle izlemenizi isteyeceğim. 

IV.Kılıçarslan  zamanında  Caca oğlu  Nurettin , 1262'de Kırşehir  subaşı olmuştur. İl  onun  zamanında çok  gelişmiş , bayındır  bir il haline gelmiştir.Caca  oğlu  Nurettin   Bey  güvenlik  ve barışa  önem  vermiştir. İlde  cacabey  medresesi Ve külliyesini kurmuştur. 

Cacabey ,  Türk  halkını  koruması, yüksek bir ahlaka sahip olması  özü , Sözü  pek  biri olması  dolayısıyla Anadolu'da  çok  sevilmiştir.  Öz Türkçe  konuşup Türk  kültürünün ve eserlerinin  Kırşehir ve Anadolu’ya yayılmasına  öncülük etmiştir. Cacabey  XIII. yy. 'da  Anadolu' da   yaşamış  olan  diğer Türk  büyüklerinden Hacı Bektaşı  Veli ,  Mevlana  Celalettini   Rumi  ile de görüşmüş , hatta onların  övgülerine bile  mazhar olmuştur. 

          Nureddin  Cacabey 'in  1272 'de Kırşehir'de  kurmuş  olduğu Cacabey Medresesi onun  adını ebedileştirmiştir. Bu  medrese aynı zamanda  bir rasathane  idi.Kırşehir il merkezinde yer alan medrese halk arasında minaresindeki yeşil çinilerden dolayı "Cıncıklı Camii" olarak bilinmektedir. Selçuklular döneminde Kırşehir Emiri Nurettin Cibril bin  Cacabey tarafından 1271-1272 yıllarında yapılmıştır. Döneminde  astronomi yüksek okulu olarak hizmet vermiştir. Taç kapısının hemen solunda Cacabey'in yattığı türbe yer almaktadır. Günümüzde Camii olarak kullanılan Medrese Kırşehir il merkezin de yer almaktadır. Minaresindeki dolayı halk arasında "Cıncıklı Camii" olarak adlandırılır. Medrese, Anadolu Selçuklu Sultanı II.Gıyaseddin Keyhüsrev döneminde, Kırşehir emiri Nureddin Cacatarafından 1271-1272 yılları arasında yaptırılmıştır. İki eyvanlı kapalı avlulu medrese grubuna girmektedir. Dönemin de astronomi yüksek okulu olarak hizmet veren Medrese dünyada gözlemevi olarak yapılan ilk yapıttır. Büyük kubbenin hemen altında, Yıldızların incelendiği bir havuz bulunmaktadır. Mukarnas kavsaralı iki renkli taş işçiliğinin Taç kapısı mimari bir şaheserdir. Minaresi yapıdan ayrı olup, Gözlem kulesi niteliğini taşır. Ana eyvanda yer alan karşılıklı iki sütun, koni  ve küre biçimlerinin üst üste bindirilmesiyle oluşmuştur. Bu sütun düzenlemesinin Anadolu Türk Sanatında başka bir örneği bulunmamaktadır. Medreseyakınzamanda restore edilmiştir. 

Eğer yolunuz Kırşehir den geçerse bu eseri görmeden gitmeyiniz. Atalarımızın ilme ne derece önem verdiğini gözlerinizle görünüz..

Hüseyin Tuztaş

Yorumlar  

#1 USLUBank 19-01-2015 10:04
On yıl boyunca Teravihler ve namazlar kıldığımız ecdat hatırasını yeniden hatırlattığınız için, Şirin Kırşehir'imizi unutmadığınız için teşekkür ediyorum.

Yorum Yapabilmek için Siteye Kayıt olmanız gereklidir.

Siteye Kayıt için Tıklayınız.