Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin

“Dinler arası diyalog” , “ dinlerin kardeşliği” sloganları ile bir takım girişimlerde bulunulmakta değişik dinde olan insanların birbirlerini daha iyi tanıması , anlaması  ve birbirlerine karşı daha saygılı olmalarını sağlamaya çalışılmaktadır. Elbette bu tür gayretleri çok önemli bulmaktayım. İnsanların farklı dinde olmaları illa ki düşman olmalarını gerektirmemektedir.

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin

Her şeyin bir amacı olduğu gibi insanın yaratılmasında da bir amaç bulunmaktadır. Mademki insan diğer canlılardan farklı yaratılmıştır diyoruz. O zaman insana yiyip içip eceli gelince ölüp giden bir canlı dersek hayvanlardan hiçbir farkı kalmayacaktır. O zaman insan kendisine verilenakıl ve irade sayesinde hayvanlardan farklı  bir yaşam sürmesi gerekir.

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil

Yaratılanların en şereflisi olan insan yaratıldığında ki şerefini , değerini korumak yada kaybetmekte insanın kendi iradesine verilmiştir. İşte bu özellikleri ile de diğer yaratılanlardan farklıdır. Nitekim "Ve meleklere: “Âdem'e secde edin.” dediğimiz zaman İblis hariç, (onlar) hemen secde ettiler. (İblis) direndi ve kibirlendi. Ve kâfirlerden oldu." (Bakara 34. Ayet)  ayetinde Allah (CC)

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin

Yaratanın kudreti  tüm evreni kaplamış görecek gözler ,duyacak kulaklar için hepsi bir ders niteliğindedir. Evren gerçekten de öyle güzel dizayn edilmiştir  ki yaratanının koyduğu kuraların dışına çıkıldığında ortada evren diye bir şey kalmayacaktır. Keza dünyada yaşayan canlılar açısından da bu böyledir. Dünya Güneş gezegeni  içinde hem güneş etrafında hem de kendi etrafında dönerek gece ve gündüzün yaz ve kış gibi mevsimlerin oluşması ve böylece canlıların bir düzen içinde yaşamını sürdürmesi sağlanırken dünyanın dönmediğinde nelerin olabileceğini düşünebiliyor musunuz?  Dünyanın Güneşe uzaklığı öyle ayarlanmış ki dünyadaki canlılar için Güneş bir hayat kaynağıdır. Güneşin biraz uzak olduğunda sürekli aşırı soğuktan hiçbir canlı hayat bulmazken güneş ile dünyanın mesafesi biraz yakın olduğunda bu kez aşırı sıcaklardan yaşam alanı kalmayacaktır.

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin

İNSANIN YARATILIŞ VE YÜCELİŞİ

A.Cressy Morrison  yazdığı orijinal adı Man does Not Stand Alone  olan ve Türkçeye   İnsanın Yaratılış ve Yücelişi olarak çevrilen ve 1981 yılında   Otağ Yayınları tarafından yayınlanan eserde İngiliz doğa tarihçisi Charles Darwin tarafından 1859'da ortaya atılmış organizmaların evrim sonucu     bir önceki canlıların evrim geçirmesi sonucu farklılıklar arz ederek türediği , organizmaların göz, kanat, böbrek gibi belirli bir amaca hizmet eden organlara sahip olmalarının yine evrimin bir sonucu olduğunu  teorisi üzerine  canlıların tesadüfen oluşmadığı ve evren ve dünya ile dünyadaki tüm canlıların bir yaratıcı tarafından yaratıldığını bilimsel olarak açıklayan bir eser olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu eseri mutlaka okumanızı  tavsiye etmekteyim.