Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin
 

   

 

Üzüm özellikle çekirdekli üzüm ne kadar tüketiyoruz bunu hiç düşündükmü? Üzümün faydaları nelerdir bunu kendimize sorduk mu? Sormamış isek haydi çekirdekli bir üzüm alıp bir güzel yıkadıktan sonra bir taraftan üzümü yerken bir taraftanda sizler için hazırladığım bu yazıyı okuyarak çekirdekli üzümün faydalarını öğrenelim.

 

Çekirdekli üzümün ne kadar faydalı olduğu hele hele çekirdeğinin vücut direncini artırdığı,kanseri önlediği, zamanla anlaşıldı. Faydalarını şöyle sıralayacak olursak:

Ağrıyı, karıncalanmayı, adale kramplarını ve şişkinliği azaltan üzüm çekirdeği,

kalp damarlarını açarak krizi önlüyor.

Üzüm çekirdeği gözleri koruyor .

Üzüm çekirdeği; ağrıyı, karıncalanmayı, adale kramplarını, şişkinliği büyük oranda azaltırken,

gözlerin parlak ışığa karşı kamaşmasını önlüyor. Göz gerilimine faydalı Gece görüşünde önemli olan parlak ışıkların neden olduğu göz kamaşmasını geçirmeye yardımcı oluyor.

 

Fransa'da yapılan iki ayrı araştırmada, 5 hafta boyunca günde 200 miligram üzüm çekirdeği almanın parlak ışıklara maruz kaldıktan sonra görme keskinliğine yeniden kavuşma durumunu artırdığı ortaya çıkmış. Testlerde üzüm çekirdeği ürünün bilgisayar ekranı karşısında çalışmanın neden olduğu göz gerilimini geçirdiği ve miyop kişilerde retinanın işlevini ve duyarlılığını düzelttiği de görülmüştür.DAMARLAR İÇİN... ÜZÜM çekirdeğinin tansiyonu ve onun sonuçlarını düzenlemeye yardımcı olabileceği de belirtiliyor.

Araştırmaların gösterdiğine göre, yüksek tansiyonlu insanlar genellikle çok geçirgen olan, zayıf kılcal damarlara sahipler. Bu da onların kılcal damar kanaması geçirme ve göz retinasındaki kan damarlarının yırtılma olasılıklarını artırıyor. Dr. Miklos Gabor'un yaptığı araştırmada üzüm çekirdeği yüksek tansiyonlu deneklerde kılcal damarları güçlendirmiş.YAŞLILIĞI GECİKTİRİCİ ÖZELLİKTE ÜZÜM çekirdeği damarları yenilediği için ayrıca anti-aging etkisine sahip. Yenilenen damarlar yaşlılığı geciktiriyor. Böylelikle cildinizdeki yaşlanma belirtileri azalıyor.

Üzüm çekirdeği içerdiği Proantosiyanidin, bilinen en güçlü etkili antioksidant. Üzüm çekirdeğinin antioksidant etkisi vitamin E'den 50, vitamin C'den 20 kat daha fazla. Antioksidantlar, vücudumuzdaki kimyasal reaksiyonlar sonucu oluşan veya dışarıdan sigara, alkol, kirli hava, vs. ile alınan zararlı maddeleri etkisiz hale getiriyor.

Göndüğünüz gibi çekirdekli üzümün bir çok ispatlanmış faydası var tavsiyem sizlerde bol bol tüketin.

Hüseyin Tuztaş

 
 

Yorum Yapabilmek için Siteye Kayıt olmanız gereklidir.

Siteye Kayıt için Tıklayınız.