Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil
 

Hem düşük hem de yüksek tansiyonun sağlık için zararlı olduğunu söyleyen Prof. Dr. Cihangir Uyan, "Hipertansiyon 'kronik' bir hastalıktır. Yani bu hastalık yaşam boyu sürer. Eğer düzenli ilaç alınmazsa, pek çok organ zarar görebilir" dedi

Kardiyoloji Derneği'nin yaptığı bir çalışmaya göre ülkemizde 15 milyon hipertansiyon hastası bulunuyor. Hipertansiyon hastaları, kendilerini rahatsız eden yakınmalar ortadan kalkınca tedavilerini aksatabiliyor. BSK Eskişehir Anadolu Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr Cihangir Uyan, tedavideki amacın baş ağrısı, nefes darlığı ve çarpıntı gibi yakınmaları gidermek değil; aynı zamanda kalp, böbrek, beyin ve gözlerde oluşan hasarı da önlemek olduğuna dikkat çekiyor. İşte anlattıkları: 

 

YAŞA GÖRE TEDAVİ 
 Kimler ilaç kullanmalı? 
Yaşı 60'ın altında, küçük tansiyonu 90'ın üzerinde ya da büyük tansiyonu 140'ın üzerinde olanlar... Yaşı 60'ın üzerinde, büyük tansiyonu 160'tan fazla olan kişiler ilaç almalıdır. Bir hipertansiyon hastası, kullandığı ilaç veya ilaçların adını iyi bilmelidir. Yüksek tansiyon gibi kronik, yani yaşam boyu süren hastalıklarda; kullanılan ilacın adını bilmek, acil sorunlar açısından çok önemlidir. 

 

DÜZEN ŞART! 

 Yüksek tansiyon ilacı, hayat boyu kullanılması gereken bir ilaç mı? 
Evet, yüksek tansiyon ilacı hayat boyu kullanılması gereken bir ilaçtır. Üst solunum enfeksiyonu ilaçları gibi bir kutu kullanılıp bırakılacak bir ilaç değildir. Yine pek çok hipertansiyon hastası 'ağır geldi', 'vücut kaldıramadı' veya 'bağımlılık yaptı' gibi gerekçelerle tansiyon ilaçlarını sürekli olarak kullanmaktan kaçınmaktadır. Oysa asıl zararlı olan yüksek tansiyondur. Hipertansiyon 'kronik' bir hastalıktır. Sürekli ilaç kullanmanın vücuda herhangi bir zararı yoktur. Aksine eğer ilaç düzenli olarak kullanılmazsa, pek çok organımız hipertansiyon nedeniyle zarar görebilir. 

 Tansiyonunuzu artıran ilaçlar ve durumlar nelerdir? 
Romatizma ilaçları, tansiyonu yükseltir. Bunun için devamlı kullanılması gerektiğinde tansiyon ilacının yeniden ayarlanması gerekir. Doğum kontrol hapları, hormon ilaçları, ağrı kesicilerin bir bölümü ve bazı burun damlaları tansiyonu yükseltir. 

 Hipertansiyon ilaçlarının ne gibi yan etkileri vardır? 
Her tansiyon ilacının yan etkisi vardır. Ancak bu yan etki, ilaçtan ilaca değişiklik gösterir. Bazıları kuru öksürük yaparken, bazıları ayaklarda devasa şişliklere neden olur. Kimi tansiyon ilaçları oturur pozisyondan ayağa kalkınca tansiyonda ani düşme yapar. Bazı ilaçlar ise nabzı düşürerek baş dönmesi ve baygınlık hissi oluşturur.

 

AÇIK HAVADA YÜRÜYÜN STRESTEN UZAK DURUN!
 Yalnızca ilaç içmek tansiyonu kontrolde tutmak için yeterli değildir. 
 Yaşam tarzınızı değiştirin. 
 Kilo kontrolüne önem verin. 
 Yiyeceklerinizdeki tuz oranını kesinlikle azaltın. 
 Sigara ve alkolü bırakın. 
 Düşük yağ (kolesterol ve trigliserid) içerikli beslenin. 
 Stresten uzak durmaya çalışın. 
 Düzenli aralıklarla mutlaka tansiyonunuzu ölçün ve ölçtürün. 
 Potasyumdan zengin yiyeceklerle beslenin. Bunun için bol bol meyve ve sebze yemeye özen gösterin. 
 Merdivenleri hızlı çıkmayın. 
 Günde iki defa istirahat edin. 
 Zorlayıcı sporlardan kaçının. Ancak bol bol temiz havada yürüyün.

 

SAĞLIĞINIZ İÇİN İLACI AÇ KARNINA ALIN
 Tansiyon ilaçlarını kullanma şekli nasıl olmalı? Sabah ya da akşam hangi saatlerde alınmalı? Tansiyon ilaçlarının kullanılma saatleri çok önemlidir. Kanı pıhtılaştırıcı ve kalp krizine neden olucu etkisi yüzünden tansiyon ilaçlarını sabah saatlerinde; özellikle kalkar kalkmaz aç karnına almak gerekir. 


DEĞİŞİM OLABİLİR 

 Tansiyonu düşük olanlar da ilaç kullanmalı mı? 
Tansiyonu düşük olanların, ilaç kullanmaya ihtiyacı yoktur. Ancak yüksek tansiyon hastalarında, tansiyon ilaç ile normal sınırlara geldiğinden, ilacın her gün düzenli alınması gerekmektedir. 

 Büyük tansiyondan mı yoksa küçük tansiyondan mı daha fazla endişelenmek gerek? 
Sağlıklı olmak için her ikisinin de normal değerde olması şarttır. 

 İdeal tansiyon değerleri seneler içinde neden değişiyor? Bazı şirketler, belli marka ilaçların tansiyon değerlerini düşürdüğünü iddia ediyor. Doğru mu? 
İdeal tansiyon değerlerinde seneler içinde değişme olmaktadır. Çünkü yıllar içinde vücutta da bazı değişiklikler söz konusudur. Damarların elastikiyeti azalmakta ve zaman içinde damarlar, sertleşerek boru halini almaktadır. İlaç şirketlerinin, belli markadaki ilaçların tansiyon değerlerini düşürdüğü iddiaları tamamen geçersiz. Dünyada guideline denilen kurallar vardır ve tıp camiası bu değerlere uyuyor.

HALK ARASINDA DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLAR:
YANLIŞ Uykusuzluk, sinir ve anksiyete yüksek tansiyonun belirtisidir. 
DOĞRU Yüksek tansiyonun belirtisi yoktur. Bu hastalığı teşhis edebilmek için ölçmek gerekir.

YANLIŞ 'Beyaz önlük tansiyonu' dediğimiz doktor kontrolü sırasında heyecan ve sinirin etkisiyle çıkan tansiyon, hastalık göstergesi değildir. 
DOĞRU Sinir ve heyecan da tansiyonun yükselmesine neden olan birkaç etkenden biridir. Her tansiyon yükselmesini 'Beyaz önlük tansiyonu' sanıp, hasta olmadığınıza güvenmeyin!

YANLIŞ Yüksek kolesterol, yüksek tansiyona neden olur. 
DOĞRU Kolesterolün tansiyonla hiçbir ilgisi yoktur. Ancak kolesterole neden olan yaşam tarzı, aynı zamanda yüksek tansiyona da neden olabilir.

YANLIŞ Yüksek tansiyon hemen hemen herkeste görülen normal bir durumdur. 
DOĞRU Günümüzdeki stres dolu yaşam tarzı nedeniyle birçok kişi, yüksek tansiyon hastalığından yakınmaktadır. Ancak bu, yüksek tansiyonun normal bir durum olduğunu göstermez. Yüksek tansiyon, kalp krizi gibi komplikasyonlara neden olan bir durumdur.
YANLIŞ Tansiyon kontrol altına alındıktan sonra, ilaçlar azaltılabilir ya da bırakılabilir. 
DOĞRU Yüksek tansiyon sürekli bir komplikasyondur. Tansiyonun normal değerlerde olması hastanın tedavi olduğunu göstermez. Hasta, ilaç alımını sürdürmelidir.

YANLIŞ Hipertansiyon, sadece erkeklerde görülür. 
DOĞRU Yüksek tansiyon erkeklerde daha sık görülmesine rağmen kadınlarda da rastlanan bir hastalıktır. Aslında doğum kontrol hapı kullanan, menopozdaki kadınlar da yüksek risk grubundadır. Bu, göz ardı edilmemelidir.

YANLIŞ Yüksek tansiyon hastaları, soğuk algınlığı ya da grip durumunda reçetesiz ilaçları kullanabilirler.
DOĞRU Yüksek tansiyon ilaçlarıyla etkileşime girip, tansiyonu daha da çok yükselten ilaçlar, bu grup ilaçlar arasındadır. Kullanacağınız ilacın doktor kontrolünde olmasına dikkat edin.

YANLIŞ Orta yaşa gelmeden tansiyonunuzu kontrol ettirmenize gerek yoktur. 
DOĞRU Tansiyon problemi, yaşla alakalı değildir. Altı yaşındaki çocuklar bile bu problemle, karşı karşıya kalabilmektedir. Bu nedenle genç yaşlardan itibaren tansiyon değerlerini kontrol ettirmek sağlık açısından çok önemlidir.

YANLIŞ  Irsi olan yüksek tansiyonun engellenmesi imkânsızdır. 
Ailenizde tansiyon problemi olsa bile düzenli egzersiz yapar, doğru beslenir ve tuz alımını azaltırsanız bu problemi engelleyebilirsiniz.

Sabah.com.tr den alınmıştır..

Yorum Yapabilmek için Siteye Kayıt olmanız gereklidir.

Siteye Kayıt için Tıklayınız.