Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin

"Gezi" Analizi

Bazı olayları, özellikle de toplumsal olayları analiz etmeden o anın verdiği duygusal ortamdan etkilenerek yapılacak açıklamalar, yapılacak tespitler, yapılacak iddialı konuşmalar alınacak kararlar ilerleyen zaman içinde kişiyi zor durumda bırakabilir.  “Gezi Protestoları” adı verilen olayları da bu kategori de değerlendirebiliriz. Gezi Parkını koruma adı altında başlayan protestolar toplumun büyük bir kesiminde sempati uyandırdı. Gezi Parkında ki ağaçlara ve yeşile sahip çıkan gençliği görünce kendi adıma bende Türk toplumu da artık demokratik tepki verme seviyesine geldi diye mutlu oldum. Çünkü şehirlerde, büyük metropollerde yaşayan insanların işin stresi yanında etrafını çeviren beton duvarlarla birlikte adeta insanı bunaltmakta ve sıkmaktadır. Parklar, yeşil alanlar şehirlerin nefes alan mekânlarıdır. Bu nedenle yeşile, parklara sahip çıkılması benim gibi emekliliğine merdiven dayamış insanları daha da mutlu etmektedir.

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin

Tehlikeli İşler!

Dilimiz döndüğünce kalemimiz yettiğince etrafımızda  ve dünya da olup bitenleri yorumlamaya kendi çapımızda düşüncelerimizi açıklamaya çalışıyorum.. Bilmiyorum öğünsem mi yoksa üzülsem mi ortaya koyduğumuz bir çok öngörü maalesef gerçekleşmiş, hem toplumumuz, hem kurumlarımız hem de devletimiz yıpranmıştır.

Hükümet terörü minimize etme adına yeni bir adım daha atmaktadır. Amacını 30 yıldır süren çatışmaların sona erdirilmesi , güven ortamının yaratılması ve akan kanın durdurulması olarak açıkladı. Siyasal partiler , sivil toplum kuruluşları , medya , yazarlar , çizerler , yakındakiler ve uzaktakiler düşüncelerini ve kaygılarını dile getirdiler. Şu bir gerçektir ki terörden çıkarı olanlar ve bu ülkenin düşmanlarına taşeronluk  yapanlar hariç toplumun her kesimi terörün bir an önce bitmesini ister. Asker annesi sağ salim vatani görevini yaparak oğlunun askerden dönmesini isteyeceği gibi çocukları terör örgütü tarafından kandırılmış  annelerde şu kışta kıyamette dağ başlarında , mağaralar da  çocuklarının telef olmasını istemez.

Kullanıcı Oyu: 5 / 5

Yıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkinYıldız etkin

Bir mübarek ramazan ayını daha yaşarken Türkiye nin etrafında olup bitenleri düşününce Ramazan ayının biraz buruk geçtiğini söylemek yanlış olmayacaktır. Bu bereket , mağfiret , rahmet ve kurtuluş ayı olan ramazan ayında güney komşumuz Suriye de akan kan , yaşanan vahşet halkı müslüman olan bir devlet için bu mübarek ayın uhreviyatına yakışmamaktadır.

Biliyorum bu yazıyı okurken bazılarınız şimdi sırası mı bunun diye belki de kısmen  haklı olarak soracaktır. Ancak mübarek ramazan ayında bile etrafımızda ki kazanlar daha da şiddetli bir şekilde kaynamaya devam etmektedir. İster istemez bizi ve geleceğimizi ilgilendiren bu hareketlilik bizi yakından ilgilendirmektedir.

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil

Her konuda tartışma çıkarmak için mahir bir milletiz. Bayram törenlerinin değiştirilmesinden de herkesi meşgul edecek bir tartışma çıkarmayı başardık. Gerçekten de tartışmanın boyutuna bakılırsa bir taraftan eski demirperde uygulamaları kaldırılmakta diğer uçtan baktığımızda ise "Türkiye Laiktir Laik Kalacak" sloganı atacak kadar öneme haiz ve rejimi tehdit boyutunda bir sorun.

Bende acizane ortasını bulamazmıyız diye kafa yormak istedim. Şimdi olayı baştan esastan alalım. Bu bayramlar milli bayramlardır. Milletçe bir başlangıç , bir zafer kutlanmaktadır. Örneğin 19 Mayıs Gençlik Spor ve Atatürkü Anma günü ve bayramını ele alırsak. Burada kutlanan Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Samsunda milli mücadeleyi başlamasının günüdür. Cumhuriyete açılacak yolun Samsun ilk aşamasıdır. Bu nedenle önemlidir. Keza bu mücadeleyi başlatan lider Attatürk'de bu nedenle anılmaktadır. Şimdi bu ön açıklamayı yaptıktan sonra şöyle bir soru soralım. Bu önemli günü rahat - hazır ol rapbada rap yürüyerek mi kutlanmalıdır. Bir başka soru stadyumde devlet erkanı yada ilin ileri gelenlerinin protokol türbünlerinde izlenimi ile belediyenin çöp arabası , itfaiye , vs geçişi kutlamanın anlamına ne katmaktadır?

Yıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değilYıldız etkin değil

Son birkaç yıldır Türkiye de yeni bir şeyler oluyor. Geçmişte olan ve katlanılan tüm olaylar sorgulanmakta ve en önemlisi yargı önüne getirilmektedir. 12 Eylül darbesi , 28 Şubat post modern darbesi , Ak Parti kapatmasına dayanak belgeler ürettiği iddia edilen internet andıcı , balyoz darbe planı , Ergenekon adı verilen örgüt sorgulanmaktadır. Bir yönüyle baktığımızda bütün bu soruşturma , yargılama ve tutuklamaları geçmişin kötü anıları ile hesaplaşma ve demokrasiye geçiş olarak nitelendirebilir miyiz?